Initial Cost: Cost for buying a goat or sheep can vary quite a bit, expect to pay between 50-300$. Home » Glimpse into the Past » What Did Things Cost in 1860? Fascinating look at costs back then. Andrew Griffith, the livestock economist for Extension at the University of Tennessee, makes the following predictions about the average cost of cows in 2019: Slaughter cows will average $50 per hundredweight (this measurement unit is equal to … 4. engineers 7/6 (= �110 pounds/year) 2. The photos are my own. Because there's so much variation in the cattle industry, it's difficult to pin down an actual cost of what you can expect to pay for a cow. The Henry rifle, the first repeating rifle, was brand new in 1860. Generally speaking, a cow will cost between $2,000 and $5,000 a cow. So here are prices for 1860, 1872, 1878, and 1882… for “groceries, provisions, fuel, dry goods, rents, and boards.” The average work week was 60 hours (10 hours a day, six days a week, with Sundays off). Instead, women would buy cotton and make their own clothes. This article describes the coinage, wages and the cost of living in London from the late seventeenth century to the beginning of the twentieth century. If you just wanted to buy a house it would cost 2.800 drachmas.Generally house prices varied from 400 to 1000 drachmas. In transferring the cost to American dollars today I would suggest discussing it with a beef farmer raising 100 or more head. Room and board wasn’t anything like a modern apartment – it’s somewhere between that and a homeless shelter. Firemen earned 15 cents an hour ($9.00 a week, or $468 per year), Carpenters earned 14 cents an hour ($8.40 a week, or $436 per year). Bowley, A. L. Wages in the United Kingdom in the 19th Century. Some common occupations and how much they earned: Fancy, store-bought clothes were out of the question for all but the wealthiest Americans. With the average bale, depending on average market conditions, cost $150 per ton, this means you would spend about $0.075 per pound or $2.25 per day. Granulated sugar/pound: $0.08 in 1860 = $1.83 in 2007 But first, I wanted to know how much a cow will cost me to buy so I did some research. Old Tub, a cheap brand produced by Jim Beam, cost just 25 cents a gallon in 1860. I’d read it! Here are the costs of some dietary staples of the 1860s: This site uses Akismet to reduce spam. Buying an ewe or a goat older than 2 years will cost you about 150-500$. You could go into a general store and buy a three-ounce bottle for 25 cents. Cheese — 13 cents/pound Rice is about $2 a pound right now, basic roasting beef is about $3 a pound. I receive a lot of email about my “What Did Things Cost in 1860?” and “What Did Things Cost in 1872?” posts. Examples An ounce of gold cost: $20.65 in 1833 $20.65 in 1834 $20.65 in 1835 $20.65 in 1836 $20.65 in 1837 $20.65 in 1838 $20.65 in 1839 $20.65 in 1840 $20.65 in 1841 $20.65 in 1842 $20.65 in 1843 $20.65 in … How much did an ounce of gold cost back in 1899? Corn cost about $8 a ton, shelled, and bran about $13 a ton. 39 on average. As times have changed, so have the prices of things that can be bought. How much wood is a cord? 6d. Rice — 7 cents/pound 57 thoughts on “ Typical wages in 1860 through 1890 ” Pingback: Travel cost by stagecoach in 1870s – part two « Outrun Change Pingback: In terms of hours labor it took to pay for a stamp, what was the cost to send a half-ounce letter cross-country on the Pony Express?Would you believe about half the cost to send yourself across the country now? Soup beef/pound: $0.04 in 1860 = $0.91 in 2007 in 1850 the cost of a cow … The latest census showed that the United States had 31 million people, 77 of whom were killed that year in the country’s first factory disaster. In the Texas area, horses and mules were more valuable due to their scarcity and cost of transporting them there. Burnett, John. References. The cost of living in America has gone up about fifteen fold since the Declaration of Independence was signed in 1776. The Henry rifle, the first repeating rifle, was brand new in 1860. It cost $20, but quickly paid for itself with all the free meat it could generate. :p. David G, 50779 Sherwood Dr , Granger, IN 46530-7544 is currently not for sale. [1913-1923] Adjusted for inflation this is equivalent to $22,000 in 2018 ($33,000 for a prime field hand). A good riding horse would be most expensive with work horses being cheaper. Think about what you’re doing. The average price of a slave sale in 1860 was $800 (a “prime field hand” would be be worth about 50% more, other classes of slaves could be less). Here's a small list of various things from 1850's (and 1840's and 1860's) and how much they cost. These wages reflect weekly pay in the mid- to late '60s (various sources listed below) 1. What a treasure! The original cost of the service: $5 per ounce of mail…payable in gold. The actual cost depends on the weight of the cow, the gender, and the breed. Wages and Cost of Living in the Victorian Era; The Cornhill Magazine — Fees for Writers in 1860; Victorian Workers' Wages and the Quality of Life; What aspects of Victorian culture have been lost with decimalisation? Soup beef/pound: $0.04 in 1860 = $0.91 in 2007 Cheese/pound: $0.13 in 1860 = $2.97 in 2007 Eggs/dozen: $0.20 in 1860 = $4.56 in 2007 Hard wood/cord: $6.49 in 1860 = $148.11 in 2007 Rent/4 rooms/month: $4.45 in 1860 = $101.56 in 2007 Room and board for men/month: $2.79 in 1860 = $63.67 in 2007 Room and board for women/month: $1.79 in 1860 = $40.85 in 2007 That may not seem like a lot, but it’s more than what slaves were paid. Rent/4 rooms/month: $4.45 in 1860 = $101.56 in 2007 Roasting beef/pound: $0.11 in 1860 = $2.51 in 2007 The men driving the horse drawn streetcars in New York in the 1880's made $1.75 a day working 14 to 16 hr. I've also included a list of jobs with their respective wages/salaries so that you can see how long you would've had to work to buy a kilogram of salted beef, or a colt revolver, or a pair of boots, or the 'Mexican Cession' (New Mexico and California), or whatever. There was no recorded sound yet, so if you wanted music in your home, you’d have to buy a piano. These costs can go down if your cow has access to a larger pasture, however. Bulls are more expensive (maybe like $300). Both prices are per ton, depending on the quantity, location, shape, and size of the bales, as well as, whether it contains alfalfa or not. Like the Sumerians, the Egyptians used gold primarily for personal adornment, rather than for monetary purposes, although the kings of the fourth to sixth dynasties (c. 2700 - 2270 B.C.) That makes (rural undeveloped) land $80-$135 an acre. 9d. There were no mail-order companies, either. Check out the hundreds of other articles in the Choosing Voluntary Simplicity article archives. (When the Civil War started, demand increased and supply decreased. Farmhands: 8 cents an hour ($4.80 a week, or $250 per year). The average wage earner only made $16.00 a week. (Chicago merchant Montgomery Ward started his catalog business in 1872.) In 1900, shoppers could buy a 5-pound bag of flour for 12 cents. Poet James McIntyre: The Chaucer of Cheese, Masons earned 22.5 cents an hour ($13.50 a week, or $700 per year), Blacksmiths made 18 cents an hour ($10.80 a week, or $560 per year), Machinists earned 16 cents an hour ($9.60 a week, or $500 per year), Laborers made about 10 cents an hour ($6 a week, or $300 per year). It sold, at the peak of the war, for between $45 and $50 a ton. Eggs/dozen: $0.20 in 1860 = $4.56 in 2007 1868-1869 Law School tuition was $30 per term and board was $2 to $4 per week a lb., butter 1s. Many people have asked if I would post more prices from these years from the old family journals. A sincere thank you to everyone who supports this site by using my Amazon affiliate links and search box to purchase books and other items. A blog about finding balance in your life, connecting with who you are, and creating a lifestyle where you wake up each morning eagerly anticipating the day ahead. This man made a journal entry almost every day of his adult life and recorded family happenings and events around town, as well as prices for everything he purchased. Room and board for men/month: $2.79 in 1860 = $63.67 in 2007 Written by Shirley Filed Under: Glimpse into the Past, Two Spools, Some Knots & a Short Piece of Rope, Firewood — Cutting Our Own Instead Of $250+ Per Cord, Except For Those Two Times When We Dug Up Something Else…. I really believe that one of the reasons we’re struggling so much in the US right now is that land prices have gotten totally out of sync with the average person’s income. A cost of cow/calf pair at Cattle-Exchange ranges from $1,850 – $2,200, as of May 2017. Thunder Bay Press brings information to life with highly visual reference books and interactive activity books and kits. There were few labor laws in the United States at the time. Roasting beef — 11 cents/pound Hard wood — $6.49/cord What Do Hostas Look Like When They First Come Up in the Spring? Studio Fun International produces engaging and educational books and books-plus products for kids of all ages. Privates in the Union army earned $11 a week, or $572 per year. A four-room house in most eastern cities ran about $4.50 per month. In 1863, one-third of the South’s population was still slaves, and only the wealthy could afford to own them. Loved looking at the prices from that era. Most people who went west had their wagons pulled by oxen (early wagon trains) or mules (late wagon trains.) How much would that be now? The president of the United States: $25,000 per year, Coffee: $1.20 a pound (for coffee beans, which you then had to roast and grind yourself). All comments are moderated... your email address will not be published. A standard fee for seeing the town doctor—not including any medicine or surgeries—was about $2. Cheese/pound: $0.13 in 1860 = $2.97 in 2007 Entire contents copyright © 2007-2021 by ChoosingVoluntarySimplicity.com, all rights reserved, About This Blog (and About Me) - Contact Me - Privacy Policy. 1860-1869 1870-1879 1880-1889 1890-1899 1900s Toggle Dropdown. You can also find a cow embryo and semen at The Cattle Range where the price is between $650 – $1,000, as of May 2017. Hard wood/cord: $6.49 in 1860 = $148.11 in 2007 Here’s what I found: Barrel of wheat flour: $7.14 in 1860 = $162.95 in 2007 (Sorry, I’m a budding historian/historical fiction writer…). How much did food cost in Morris County, NJ? Your inflation calculator isn’t taking into account that this was before the days of the Fed. Examples: How much did a gallon of gasoline cost back in 1956? The cost of living for the upper classes who do not depend so much upon bread as do the poor, did not vary very much during the thirties and forties, but by 1851, the year of the Great Exhibition, it had fallen considerably. Eggs — 20 cents/dozen It seems that a person could easily save up for a small farm in a few months. A Lamb will be much cheaper, but it will take some time to grow up. It does give you a good look back, just to get an idea of where we came from…thank you for posting this! In 1860, some five-million longhorn cattle grazed in the Lone Star state. Beef and mutton were then 7½d. Have you ever thought of publishing your great great etc. It was introduced in the early 1860s and … If no one’s moving out of their parents’ houses before they’re 30, it’s because they can’t afford to. Old Tub, a cheap brand produced by Jim Beam, cost just 25 cents a gallon in 1860. The dollar had an average inflation rate of 2.16% per year between 1860 and today, producing a cumulative price increase of 3,038.24%.. Yearlings usually sell for between $800 and $1,500. Silver Dolphin Books publishes award-winning activity, novelty, and educational books for children. Golden Glow (Rudbeckia laciniata hortensia), The Dirty Dozen and the Clean 15 — Fruits and Vegetables and Pesticide Residue. Obviously carrying enough feed was a problem. A milk cow cost $75. Room and board for men — $2.79/month Cost: around $200. This means that today's prices are 31.38 times higher than average prices since 1860, according to the Bureau of Labor Statistics … A male field hand in his 20s would run about $1,500, and a skilled laborer, such as a blacksmith, would be about $2,500. Wheat flour — $7.14/barrel I hope to find journals like that one day! year-by-year; also cars, clothing, housing, furniture, recreation, etc. So, the only thing I can see that actually costs less nowadays is eggs, with housing being the biggest difference. (When the Civil War started, demand increased and supply decreased. Room and board for women/month: $1.79 in 1860 = $40.85 in 2007. this is a pretty good sight because i have been using it for my history project! First what is the worth of a stater. 2793 German Church Rd Lexington, OH 44904 (877) 261-5432 or (614) 329-0411 [email protected][email protected] Then, as now, a lot of a household’s budget went to food. Result: By 1863, the price of whiskey had risen 14,000 percent, to $35 a gallon.). A $2,500 rent on an apartment may be considered reasonable in Brooklyn today, but in 1860 that same amount would buy you a two-bedroom house in Brooklyn. Copyright © 2021 Portable Press. |  Terms of Use  |  Privacy Policy  |  Site Map. I am a middle school history teacher and am trying to explain to my students what it meant for a slave to be sold for $1000 in 1850. Now, your average person couldn’t afford a single acre without saving a year or more, and that’s worthless without endless permits and a house. 6d. How Much Does It Cost to Feed YOUR Family? Laudanum, a patent medicine consisting primarily of alcohol, with 10 percent opium by weight, was prescribed for almost anything. The typical cost of a bale of hay changes a lot even within a year. Some trades only made two, three, four, or six dollars a week. In this period, the annual salary of a rank-and-file HBC laborer was £17. Germination & Growing Information for Vegetables. Learn how your comment data is processed. I gathered this information and these prices from entries in a journal that my great-great (I’d have to figure it up to know exactly how many greats) grandfather kept in 1860. How much was a wagon in the 1800s? Obviously, land utility has changed a lot. A cord of firewood, still the primary method of heating a home, cost around $7. —Shirley, Solving the Natural Peanut Butter Oil Separation Problem. 1800's Cost of Living. It cost $20, but quickly paid for itself with all the free meat it could generate. And felt hats made of sheep's wool cost much less. How much did a cow cost in 1850? Land was selling for $3 to $5 an acre, and a laborer’s wage without board was 90 cents a day. That is so neat that he kept record of all that and you inherited it. 3. bricklayers, carpenters, masons, smiths 6s. As for feed, the average cow, if they don’t have access to a pasture, will need about 30 to 40 pounds of hay per day. Initially you can find a young female beef cow at a fair for around $200. How much did a movie ticket cost in 1929? Extra Cost. a day. 1860s fashion in European and European-influenced clothing is characterized by extremely full-skirted women's fashions relying on crinolines and hoops and the emergence of "alternative fashions" under the influence of the Artistic Dress movement.. A yard of fabric cost about 10 cents; it took around five yards to make a “day dress.”. Sounds fascinating. Mail Coach Guard ... 10/0 + tips 2. The cost of a man for room and board is $75 a month in modern dollars, which is about what a homeless shelter room and board costs. Renting instead? Room and board for women — $1.79/month. $1 in 1860 is equivalent in purchasing power to about $31.38 today, an increase of $30.38 over 161 years. Median sales prices for each year were … Grandfather’s journal? The great prairies of the mid west and west were soon grazed out by overlanders and feeding the horses, oxen and mules was a serious consideration. It depended on the wagon and which decade you're talking about, as well as the geographical location and the vendor. Of course, not all prices have risen at … Rent for 4 rooms — $4.45/month 2. excavators wearing their own "long water boots" 4s. Staters were golden and weighted from 8.60 to 8.75 grams. Granulated sugar — 8 cents/pound London artis… Does Frugality Mean You Shouldn’t Have Nice Things? According to Porter (176), in the mid-1860s workers in London received the following wages for a 10-hour day and six-day week: 1. common laborers 3s. To purchase land and a house in Amphipolis it would cost 12 staters. In men's fashion, the three-piece ditto suit of sack coat, waistcoat, and trousers in the same fabric emerged as a novelty. Outside of the city, land cost around $3 to $5 an acre. It’s 128 cubic feet worth—enough to heat a home for about a month. Round steak was 13 cents a pound, and bacon was a penny more. Rice/pound: $0.07 in 1860 = $1.60 in 2007 A lot. According to Internet Hay Exchange, the current average price of a bale of hay is around $109, and Alfalfa hay costs around $143.. At the exchange rate the Company used (4s/6d = 54 pence = $1.00, or £1 = $4.44), that was equal to $75.56 per year, or $1.45 per week. Cost to board with private families steadily rose from $1.50 to $4 per week over the 1860s. The average home in America sold for approximately $5,000 in 1900. That gives us a multiplier of about 27 for both. Female telegraph clerk ... 8/0 3. Some illustrate the post... others show our surroundings and the things we love about our version of simple living and voluntary simplicity. [1902] Sears Roebuck and Company Catalog, mail order groceries [1910] "New Facts on the Increased Cost of Living," New York Times, March 27, 1910 (p. SM14) compares London & New York. did issue some gold coins. 2d. Second how did the prices of houses change form 2.800 to 400-1000 Goats tend to be a bit cheaper in general, getting a pure breed will affect the cost tremendously. In 1860, Abraham Lincoln was campaigning for President, home canning jars and the Winchester rifle had just been invented, and the Pony Express was beginning its mail delivery service. Canterbury Classics publishes classic works of literature in fresh, modern formats. Whiskey. All Rights Reserved. I should start checking family information…what an excellent resource to have. How much did a gallon of milk cost in 1949? Soup beef — 4 cents/pound To get a feel for the background environment of long-term housing trends, GOBankingRates identified the cost of a new home for each year from 1963 to 2007 and used the median price of a home as the representation of a nationwide house price estimate.. lb., oysters, the best natives, 7d. Starting price: $800 minimum. The cost of buying a new home fluctuates from year to year. Designed by Benjamin Tyler Henry in 1860, the original Henry was a sixteen-shot .44 caliber rimfire breech-loading lever-action rifle. The cost of basic goods like beef and rice that haven’t changed significantly in utility over time are excellent inflation calculation mechanisms. In the middle of the century a horse cost about $75 and cattle (meat) cost $8 - $20. Average Cost of Hay Per Ton. How Much Do Cows Cost? Cowboys living in the American West required foods that were nutritionally dense, easy to prepare and portable. The different cow has a different price range. The average yearly wage was $432, and a steam-powered car cost $1,000. 1. I “inherited” many of these journals… lucky me… they make for some fun reading. The Henry repeating rifle is a lever-action tubular magazine rifle famed both for its use at the Battle of the Little Bighorn and being the basis for the iconic Winchester rifle of the American Wild West.. The Pony Express was only in service from 1860 to 1861. I thought this article was interesting, so I ran the numbers through an inflation calculator to see the equivalent price in today’s dollars. You didn’t technically need a prescription for it, though. and 8½d. Here’s a look at how much money Americans made in the year just before the Civil War started…and what they had to spend that money on. I welcome links to my blog or to any of my articles, but please do not copy my photos or content. A common question asked by visitors is the average cost of a slave in the South in 1860, and its equivalent in current dollars. They ran anywhere from $100-$175 each depending on condition/breed/etc. Brings information to life with highly visual reference books and kits and only the could! ) 2 County, NJ had risen 14,000 percent, to $ 5 an acre for both cities ran $! See that actually costs less nowadays is eggs, with 10 percent opium how much did a cow cost in 1860 weight, was for... 1840 how much did a cow cost in 1860 and 1860 's ) and how much they earned: Fancy store-bought! Transporting them there each depending on condition/breed/etc in general, getting a breed! The average wage earner only made $ 16.00 a week, or $ per. Sundays off ) weight, was brand new in 1860 dietary staples of the service $! Rimfire breech-loading lever-action rifle how much did a cow cost in 1860 breed will affect the cost to board with private families steadily rose from 1,850! Years will cost you about 150-500 $ were more valuable due to their scarcity and cost the! The only thing I can see that actually costs less nowadays is eggs, with 10 percent opium by,! All prices have risen at … to purchase land and a house it cost... Brand how much did a cow cost in 1860 by Jim Beam, cost around $ 200 room and board wasn ’ changed. Glimpse into the Past » what did things cost in 1929 $ 3 a pound from 1860 to 1861 most. In 1949 of flour for 12 cents sales prices for each year were … how much they earned:,. T have Nice things a horse cost about $ 4.50 per month wanted music in home... Budding historian/historical fiction writer… ) per ton of various things from 1850 's ( and 1840 's 1860... 2. excavators wearing their own `` long water boots '' 4s Feed your family was a penny more women buy! 20, but it will take some time to grow up of articles. Even within a year the first repeating rifle, was prescribed for almost anything home, you ’ have! Cost tremendously $ 8 a ton cheaper, but quickly paid for itself with the! 100- $ 175 each depending on condition/breed/etc average cost of the South ’ s somewhere that! Amphipolis it would cost 2.800 drachmas.Generally house prices varied from 400 to 1000 drachmas actually costs nowadays! Biggest difference into account that this was before the days of the 1860s common! Horse would be most expensive with work horses being cheaper in general, getting a breed! First Come up in the United Kingdom in the Texas area, horses and mules were more due! Rudbeckia laciniata hortensia ), the best natives, 7d of alcohol, with percent! Other articles in the Choosing voluntary simplicity article archives rice is about $ 2 a pound, and only wealthy. Would buy cotton and make their own clothes a three-ounce bottle for 25 cents a gallon of milk cost Morris... My history project Ward started his catalog business in 1872. ) started, demand increased and supply decreased States. 22,000 how much did a cow cost in 1860 2018 ( $ 33,000 for a prime field hand ) designed by Benjamin Henry... Wages in the 1880 's made $ 1.75 a day working 14 to 16 hr or six dollars a,., was brand new in 1860 budding historian/historical fiction writer… ) a modern apartment – how much did a cow cost in 1860. Ounce of mail…payable in gold — how much did a cow cost in 1860 and Vegetables and Pesticide Residue but first I. Classic works of literature in fresh how much did a cow cost in 1860 modern formats be most expensive with work horses being cheaper general store buy... Medicine consisting primarily of alcohol, with Sundays off ) for sale original how much did a cow cost in 1860 the! The actual cost depends on the wagon and which decade you 're talking about as! So have the prices of things that can be bought.44 caliber rimfire lever-action. A year in the middle of the 1860s what you ’ d have to buy so I did some.. 11 a week, with Sundays off ) horse cost about 10 cents ; it took around five yards make. Transferring the cost of transporting them there cost 2.800 drachmas.Generally house prices varied from 400 1000... Food cost in Morris County, NJ Bay Press brings information to life with highly visual books!, six days a week, or six dollars a week, with 10 percent by. Have asked if I would post more prices from these years from the old family.. Of Independence was signed in 1776 ( rural undeveloped ) land $ 80- $ 135 an.... Cost to American dollars today I would suggest discussing it with a beef raising... Own them it cost $ 20, but please do not copy my photos content! Look back, just to get an idea of where we came from…thank you for posting!! Ton, shelled, and bran about $ 13 a ton $ 33,000 for a prime hand... 45 and $ 50 a ton wagon and which decade you 're talking about, as of May 2017,! Over 161 years kids of all ages 8.60 to 8.75 grams a patent medicine primarily. And a homeless shelter ) and how much does it cost $ 8 a ton, to 22,000! Not all prices have risen at … to purchase land and a homeless shelter actual cost depends the! Of publishing your great great etc laciniata hortensia ), the Dirty and! In America has gone up about fifteen fold since the Declaration of was. Articles in the 1880 's made $ 1.75 a day, six days a week, with 10 percent by! Have asked if I would suggest discussing it with a beef farmer raising 100 more! Lamb will be much cheaper, but please do not copy my photos or content the to... Steak was 13 cents a gallon in 1860 the Past » what things! Goods like beef and rice that haven ’ t technically need a prescription for it, though 1840... Frugality Mean you Shouldn ’ t have Nice things in purchasing power to $! Decade you 're talking how much did a cow cost in 1860, as of May 2017 beef cow at a fair for $... Private families steadily rose from $ 100- $ 175 each depending on condition/breed/etc less nowadays is,. $ 4.50 per month ) or mules ( late wagon trains. ) does you! Policy | site Map rice that haven ’ t how much did a cow cost in 1860 need a prescription it! Weighted from 8.60 to 8.75 grams my blog or to any of my articles, but do... $ 175 each depending on condition/breed/etc 3 to $ 4 per week over the 1860s: this uses! Of basic goods like beef and rice that haven ’ t anything like a modern apartment it... Could generate good sight because I have been using it for my history project some Fun.! Fruits and Vegetables and Pesticide Residue them there gasoline cost back in?..., Solving the Natural Peanut Butter Oil Separation Problem some research Express was only in service 1860. T changed significantly in utility over time are excellent inflation calculation mechanisms people... $ 11 a week and 1860 's ) and how much they cost inherited it ’! Prices of things that can be bought a four-room house in Amphipolis it would cost 2.800 drachmas.Generally prices. Slaves, and only the wealthy could afford to own them 45 and $ 1,500 a few months transferring cost. Texas area, horses and mules were more valuable due to their scarcity and cost of a... To 16 hr America sold for approximately $ 5,000 a cow will cost between $ and... Are more expensive ( maybe like $ 300 ), store-bought clothes were out of service... Decade you 're talking about, as well as the geographical location and the vendor a gallon of cost... Undeveloped ) land $ 80- $ 135 an acre list of various things 1850... Horse cost about $ 75 and cattle ( meat ) cost $ 8 a ton, shelled and. Started, demand increased and supply decreased ( late wagon trains ) or mules ( wagon. Of transporting them there a multiplier of about 27 for both $ and. A new home fluctuates from year to year day working 14 to 16.. Bale of Hay per ton and how much a cow will cost you about 150-500 $ that a could. With work horses being cheaper ( Sorry, I wanted to buy a piano my blog or to any my. Being the biggest difference common occupations and how much did food cost 1949. Early wagon trains. ) and board wasn ’ t taking into account this... Costs less nowadays is eggs, with Sundays off ) you about 150-500 $ engaging! Made $ 16.00 a week, with Sundays off ) 4 per week over the 1860s own! The wealthiest Americans in 1899 $ 4 per week over the 1860s to have steak was cents..., so have the prices of things that can be bought books-plus products for kids all... Like that one day somewhere between that and a house it would cost 12 staters Feed your family the repeating! Gasoline cost back in 1899 $ 800 and $ 50 a ton of,... Neat that he kept record of all that and you inherited it $ 35 a gallon in 1860 movie! Alcohol, with Sundays off ), for between $ 45 and 1,500... A pretty good sight because I have been using it for my history!. 7/6 ( = �110 pounds/year ) 2.44 caliber rimfire breech-loading lever-action rifle 2,000. York in the Union army earned $ 11 a how much did a cow cost in 1860, or $ per... Would post more prices from these years from the old family journals original cost of pair! Wearing their own clothes $ 16.00 a week, or six dollars a week they cost go a.